Am obținut fonduri de la Ministerul Culturii pentru Biserica Sf. Voievozi Cristești și Biserica Homița

Astăzi vreau să vă dau vești bune, referitoare la 2 Biserici, din 2 parohii ale comunei noastre

Am obținut fonduri de la Ministerul Culturii pentru lucrările care se desfășoară, astfel:

🟡 1,75 miliarde lei vechi, pentru Biserica Sf. Voievozi Cristești

🟡 1 miliard lei vechi pentru Biserica Homița

🟡 De asemenea am alocat 175 milioane lei vechi la Biserica Homița, bani care au fost folosiți, împreună cu donațiile enoriașilor, la înlocuirea Monumentului Eroilor și a Troitei situate pe Altarul Bisericii Vechi. Rezultatul îl puteți admira în fotografiile atașate acestei postări, căci ieri au fost sfințite de către Părintele Protopop, împreună cu un sobor de preoți.

De asemenea, menționez că banii alocați prin intermediul Ministerului Culturii pentru cele două Case ale Domnului, vor fi cheltuiți, împreună cu donațiile, așa cum va decide Preotul Paroh, împreună cu Consiliul Parohial și enoriașii, conform devizului de lucrări depus.

Doresc să le multumesc pentru sprijin la Minister, domnului Lucian Rusu, Secretar General Adjunct al Guvernului, domnului deputat Sorin Năcuță, dar și Preoților Parohi Bogdan Iulian Mihalachi și Iulian Ciurlică, care împreună cu credincioșii din parohii fac lucruri extraordinare.

Doamne ajută să meargă treaba și să reușim să ducem la bun sfărșit ceea ce a fost început!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *